Od dawna w naszej świadomości zakorzenił się pogląd, że osteoporoza jest raczej chorobą dotykającą osób szczupłych niż otyłych. Generalnie, nadmiar tkanki tłuszczowej pozytywnie wpływa na stan tkanki kostnej prowadząc do zmniejszenia zaawansowania osteoporozy. Dzieje się tak z powodu większego stężenia estrogenów produkowanych w tkance kostnej oraz bezpośredniego, mechanicznego wpływu nadwagi na szkielet. To jednak nie może prowadzić do uproszczonego wniosku, że osoby z nadwagą są niejako chronione przed osteoporozą i złamaniami. Interesujące badania prezentuje grupa autorów z Azji. Poddali oni obserwacji grupę 1007 kobiet po menopauzie. Oprócz wpływu nadwagi brano pod uwagę także masę tkanki mięśniowej oraz sprawność fizyczną.
Takie podejście wynika ze znanych danych wskazujących, że ważna jest rola mięśni szkieletowych, jako czynnika ryzyka złamań. Dotyczy to głównie osób starszych, gdy dochodzi do zaniku mięśni a często masa ciała nie ulega zmianie bo miejsce mięśni zajmuje tkanka tłuszczowa. Oznacza to iż masa ciała nie ulega zmianie.
W badaniu przy zastosowaniu badań masy mięśniowej oraz ocenie zawartości tkanki tłuszczowej i mięśniowej poddano ocenie wpływ proporcji zawartości tych tkanek na proces zaniku kostnego (osteoporozy) oraz występowanie złamań. Analiza danych wskazuje, że co prawda kobiety z otyłością miały mniejsze zagrożenie osteoporozą ale liczba złamań była u nich większa.
Te wyniki wskazują jak ważne jest masy mięśniowej, jako czynnika zapobiegającego złamaniom. Typowo u osób starszych dochodzi do zaniku mięśni co jest określane mianem „sarkopenii”.
Jak można zapobiegać temu zjawisku?
- Przede wszystkim należy dbać o dietę zawierającą duża ilość białka zwierzęcego zawierającą 1 g na kg masy ciała.
- Po drugie niezwykle ważna jest aktywność fizyczna. Powinniśmy ćwiczyć jak najwięcej i dbać o regularność aktywności fizycznej. Minimum to 20 minut ćwiczeń typu truchtu 3x w tygodniu.
- Liczy się nasilenie ćwiczeń i 20 minut truchtu daje podobny efekt jak 2 godziny spaceru. Nie
zapominajmy także o znaczeniu regularności prowadzenia ćwiczeń.
|
|